הסדר חוב שלא במסגרת צו פתיחת הליכים

מהו הסדר חוב שלא במסגרת צו פתיחת הליכים?

האם ניתן למחוק חובות שלא במסגרת הליך חדלות פירעון?

במאמר זה נספק לכם את כל התשובות לגבי הסדר חוב.

 

מהו הסדר חוב?

חוק חדלות הפירעון שמחליף את פקודת פשיטת הרגל המנדטורית, קובע שהסדר חוב הוא כל הסדר בין החייב לבעלי העניין, כלפיהם אמור להתרחש פירעון החוב. הסדר זה רלוונטי לכל שלבי ההליך המשפטי ואפילו לפניו. הסדר החוב מגדיר את תקופת ההחזר ולעתים מסוגל להביא גם למחיקת חובות ולקבלת ההפטר.

לפי סעיף 321 לחוק החדש, כל חייב רשאי להגיע להסדר חוב עם הנושים שלו, שלא במסגרת צו לפתיחת הליכים. במילים אחרות – ללא צורך להכריז על עצמך כחדל פירעון (פושט רגל).

 

מהם היתרונות בהסדר חוב?

ישנם יתרונות משמעותיים ביותר לקבלת הפטר באמצעות הסדר חוב דרך בית המשפט:

  1. חיסכון עצום בזמן, שפוטר את החייב מלעבור הליך של כארבע שנים עד לקבלת ההפטר.
  2. הימנעות מהגבלות רבות שמאפיינות את הליך חדלות הפירעון (לרבות חשבון בנק מוגבל, איסור יציאה מהארץ, דירוג אשראי ועוד).
  3. מתייתר הצורך בכינוס נכסים או העברת כספים לקופת הנשייה.

 

איך מגישים בקשה להסדר חוב?

יש להגיש בקשה לבית משפט שלום באזור מגורי החייב או האזור העסקי שבו הוא פועל. הבקשה להסדר חוב תכלול הצעת חוב, שעל פיה יוסדר החוב מול הנושים. בית המשפט יקבע דיון בבקשה במטרה להחליט האם צריך להגיש את הסדר החוב לאישור של כל הנושים. אם לטעמו צריך לאשר את הצעת החוב מול הנושים, תועבר להם ההצעה לעיון ועליהם להשיב תוך פרק הזמן הנקוב בהודעה.

ברוב המקרים, הממונה מטעם בית המשפט על ההסדר, בודק ומכריע לעניין כל תביעות החוב. כחלק מבחינת ההצעה, תתכנס אסיפת נושים נפרדת לכל סוג נושים, שתצביע האם לקבל את ההצעה או לדחות.

 

הצבעת הנושים

על פי החוק,3/4 מכלל הנושים המצביעים אמורים לתמוך בהסדר החוב כדי שיתקבל. חשוב להדגיש שאם מדובר בחייב שהוא תאגיד, עליו להציע לכל נושה תמורה השווה לסכום החוב ולפיכך באסיפת הנושים יצביעו גם חברי התאגיד עצמו. אם בית המשפט סובר שעניין הסדר החוב פוגע באופן מסוים בהליך, הוא יפסול אותו.

 

אישור הסדר החוב

עם סיום אספות הנושים, מנהל ההסדר יגיש דו"ח מסודר לבית המשפט, עם פרוטוקול האספות. אם הנושים אישרו את הסדר החוב, כעת על בית המשפט לאשר אותו מצידו.

אם ההצעה להסדר חוב לא אושרה, עדיין בנסיבות מתאימות, בית המשפט יוכל לאשר את ההצעה.

מרגע שאושר ההסדר, הוא מחייב את כלל הנושים, כולל המתנגדים להצעה. בסיום ביצוע תנאי ההסדר, החייב יוכל לקבל הפטר הכולל מחיקת חובות העבר שלא נפרעו במסגרת ההסדר.

טיפול בהצעת הסדר חוב שלא במסגרת צו פתיחת הליכים היא מומחיות משפטית השמורה רק לבקיאים בהליכי חדלות הפירעון. כדי להבטיח את קבלת ההפטר, פנו אל עורכת דין דנה פלד להתייעצות והכוונה מקצועית בנושא.

 

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
גמלת ילד נכה
עורך דין
גמלת ילד נכה – מה זה אומר?

בחברה של היום, חיוני להבטיח שילדים עם מוגבלות יקבלו את התמיכה הדרושה להם כדי לשגשג ולנהל חיים מספקים. אחת הדרכים המשמעותיות להשיג זאת היא באמצעות תוכניות גמלה לילד נכה. יוזמות

חוות דעת משפטית לשון הרע
עורך דין
מה זה לשון הרע באינטרנט

בעידן הדיגיטלי של היום, האינטרנט הפך לחלק בלתי נפרד מחיינו. זה חולל מהפכה באופן שבו אנו מתקשרים, אוספים מידע ומביעים את עצמנו. עם זאת, לצד היתרונות הרבים שהוא מציע, האינטרנט

לב שבור
עורך דין
איך כדאי להיערך משפטית לקראת גירושין?

בדרך לקראת גירושין לפני קבלת החלטה כבדה כמו גירושין, יש המון רגשות, מחשבות והתלבטויות. הרבה לפני שחושבים על האופציות המשפטיות, הרבה זוגות מנסים לפתור, לגשר ולגשת לטיפול זוגי. הרבה פעמים