הערות גזעניות הביאו להתפטרותו של עובד אתיופי

כל אדם שעובד במקום עבודה כלשהו, מצפה לקבל יחס הוגן והולם ולעבוד בסביבת עבודה נעימה.

מעבר לפן האנושי והמוסרי שבעניין, גם החוק קובע שיש להתייחס לכל עובד בצורה שווה – וחל איסור להפלות בין עובד אחד למשנהו על סמך קריטריונים שאינם ענייניים (בין היתר- מוצא, השתייכות עדתית או צבע עור).

 

התפטרות עובד אתיופי עקב גזענות

בשנת 2011 פנה עובד ממוצא אתיופי לבית הדין האזורי בירושלים, והתלונן על מקרי גזענות מתמשכים כלפיו מצד המעסיק שאצלו הועסק במשך שלוש שנים. העובד טען כי עקב ההערות הגזעניות הרבות שספג, הוא נאלץ להתפטר מתפקידו. הוא פנה לבית הדין לעבודה על מנת שיקבע כי התפטרותו נחשבת כפיטורים לפי חוק פיצויי פיטורים, ולכן הוא זכאי לפיצויי פיטורים.

בית הדין קבע שסיום העבודה אכן נעשה על רקע ההערות הגזעניות, ולכן יש לראות בעובד ככזה שפוטר מעבודתו – ויש לפצות אותו על הפיטורים.

 

הזכויות שמגיעות לעובד במקרים של אפליה

חוק שוויון הזדמנויות בעבודה

חוק זה נועד על מנת להבטיח שכל אדם יקבל יחס שוויוני ואחיד בעת קבלה לעבודה ובמהלך העבודה עצמה. לפי חוק זה, מעסיק לא יכול לבצע אפליה אסורה בין מעבידיו על רקע הבדלי מין, דת, מוצא, צבע עור, נטייה מינית, מקום מגורים ועוד.

האפליה כוללת גם הרעה בתנאי עבודה. במקרה של העובד האתיופי, טענתו הייתה שההערות הגזעניות שספג נחשבות כהרעת תנאי העבודה שלו וכאפליה פסולה.

 

חוק פיצויי פיטורים

חוק זה מסדיר את המקרים בהם עובד רשאי לקבל פיצויי פיטורים. בדרך כלל, פיצויים אלו ניתנים לעובד אשר עבד אצל אותו המעסיק או באותו מקום עבודה במשך תקופה של שנה ומעלה, ופוטר מעבודתו.

עם זאת, ישנם מקרים בהם גם אדם שהתפטר מעבודתו יהיה זכאי לפיצויי פיטורים – במקרה של הרעה משמעותית בתנאי העבודה, או במקרה שהפיטורים נעשו עקב מצב רפואי לקוי של העובד או של אחד מבני משפחתו הקרובה.

בית הדין לעבודה קבע כי עובד אשר היה מושא ללעג ולהקנטות על רקע צבע העור שלו או השתייכותו העדתית, והתפטר עקב כך מעבודתו – ייחשב כעובד שפוטר מעבודתו, ויהיה זכאי לפיצויי פיטורים מהמעסיק.

 

קבלת ייעוץ משפטי במקרה של התפטרות או פיטורים

במקרים בהם עובד חש צורך להתפטר ממקום עבודתו עקב הערות גזעניות, מיניות או הערות משפילות אחרות, כמו המקרה בו עסקנו במאמר זה, הצעד הראשוני שמומלץ לבצע הוא לפנות לעורך דין לענייני עבודה. עורך הדין יוכל לבחון האם אכן קיימת עילה לכך שההתפטרות תזכה אתכם בפיצויי פיטורים, וייעץ לכם על הצעדים המשפטיים שביכולתכם לבצע.

לקבלת מידע נוסף על זכויות עובדים ועל נושאי עובד מעביד, וכן לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ללא עלות, תוכלו לפנות לאתר האינטרנט https://aderet-law.co.il.

 

כלי משפטי

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
הגנות וזכויות
עורך דין דיני עבודה
אתם שכירים? חשוב שתכירו את זכויותיכם!

עולם העבודה מוזכר רבות בחוק הישראלי, ועובדים שכירים זוכים להגנות וזכויות לא מעטות שמעוגנות בחוקים ובפסיקה. אלה נועדו כדי שנוכל להבטיח לעובדים בישראל תנאי עבודה הוגנים, שכר ראוי וביטחון תעסוקתי.