הפרות נשק בצבא: מהי האכיפה המשפטית?

במדינת ישראל קיים חוק גיוס חובה. משמעות החוק היא שבגיל 18 כל צעיר וצעירה בישראל מחויבים להתגייס לצבא ההגנה לישראל. חלק מהשירות, עבור רבים מהצעירים הישראליים, כולל שימוש בנשק צבאי. אך שימוש בנשק צבאי מביא עמו גם אחריות ולכן ישנן השלכות משפטיות לעברות עם נשק בצבא. רבים מהחיילים הצעירים תוהים מה עלולות להיות ההשלכות ומה מידת האכיפה – על כך במאמר שלפניכם

 

האם זה נחשב עבירת נשק אם שכחתי את הנשק בשירותים בבסיס לכמה דקות?

ישנו מגוון רחב של סוגים שונים של עבירות נשק בצבא. סוג אחד הוא הפקרת נשק. הפקרת נשק היא העבירה המוכרת ביותר בתחום הנשק בצבא ואין צעיר ישראלי ששירת בצבא ולא שמע מספר רב של פעמים את המונח "הפקרת נשק". זוהי העבירה הקלה ביותר ופעמים רבות הענישה בגינה מסתכמת במשפט פנימי בתוך הבסיס ובריתוק קצר עבור החייל שביצע את העבירה.

 

האם יש עבירות נשק אחרות, חמורות יותר?

מעבר להפקרת נשק, ישנם סוגים נוספים של עבירות נשק שחיילים בצבא עשויים לבצע. סוג אחד של עבירה הוא העלמת נשק מהצבא. בכל בסיס בו קיימת נשקייה, ישנו פירוט מסודר ותיעוד של כלי הנשק המשויכים לנשקייה ולבסיס כולו. לכן, כאשר נשק כלשהו נעלם מהנשקייה, בין אם כי לקח אחסון בנשקייה או כי חייל חתם עליו ולא החזיר במועד המוסכם, מדובר בעבירה של העלמת נשק מהצבא. הצבא נוקשה מאוד עם ענישה בתחומים אלה, מפני הפחד שהנשקים הללו יגיעו לידיים הלא נכונות, בין אם אנשי פשע או מחבלים המתנגדים לקיומה של מדינת ישראל.

 

אז רק אם אני מאבד את הנשק אני צריך לדאוג?

התשובה הקצרה היא לא. עד כה עסקנו בעבירות שכוללות איבוד או העלמת הנשק מהצבא. אך גם אם החזרתם את הנשק לנשקייה במועד המוסכם, עדיין יש סוג אחר של עברות בהן עלולים להאשים אותכם. לאורך ההיסטוריה של צבא ההגנה לישראל, היו מקרים רבים של משחק בנשק שהובילו לפציעות ואף למוות של חיילים. לא מדובר בפציעות או תקריות הקשורות ללחימה, אלא למקרים של משחק בנשק או שימוש לא חוקי בו. שימוש לא חוקי עלול להיות מצב בנשק בו לא אמורים להשתמש או משחק עם הנשק בסוף השבוע. בכל מקרה, על עבירות מסוג זה יותר קשה לגלות, אך כאשר צה"ל מגלה עליהן הוא מעניש בחומרה.

 

מה אני עושב אם הואשמתי בעבירת נשק בצבא?

למרות שמדובר בגוף צבאי, גם חייל שנתפס בעבירת נשק או עבירה אחרת בעת היותו חייל, זכאי למשפט בו יוכל להגן על עצמו ולטעון את טיעוניו. בעברות חמורות כמו עבירות נשק בצה"ל, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום.

 

סיכום

לסיכום, יש מגוון רב של עבירות נשק בצה"ל ועל כל עבירה יש רמות ענישה ואכיפה שונות. בכל מקרה, אם מדובר בעבירת נשק, מומלץ להתייעץ ולשכור את שירותיו של עורך דין עם ניסיון בתחום.

הפרות נשק בצבא

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
כספים
עריכת דין
ארבעה כללים לביצוע החזר מס כראוי

רוב השכירים בישראל זכאים להחזר מס. גובה המס המוטל על שכיר על ידי מס הכנסה נקבע בתחילת השנה בהתאם למדרגת המס שהשכיר צפוי לשלם מדי חודש לאורך השנה. חבות המס

משאיות
עריכת דין
אילו חוקים חלים על המובילים?

לאורך השנים מרביתנו למדנו לא לאהוב את היום הזה שבו אנו נאלצים להזמין שירות הובלות, בין אם לטובת מעבר דירה, מעבר משרדים, או הובלה של פריט אחד כמו פסנתר למשל.

שוד מזויין
עריכת דין
מה ההבדל בין עבירות גניבה לבין עבירת שוד?

תפיסתם של חבורת גנבים שאירעה לאחרונה הובילה להד תקשורתי. נדמה כי כולם מסביב דיברו על עבירות גניבה שביצעו וגם על עבירות שוד. השיח הער גרם לציבור לתהות מה ההבדל בין

חייל מכוון עם נשק
עריכת דין
מה הזכויות של חייל בודד

מאז החלו צעירים וצעירות, יהודים ויהודיות מכל העולם להגיע לארץ ולהתנדב לשירות בטחון, הפכו הם להיות הילדים של כולנו. הרעיון הציוני העמוק העומד מאחורי הבחירה של אותם צעירים וצעירות מזינה