חישוב פיצויי פיטורין

פיטורים הם הליך לא נעים שעלול לעורר בקרב העובדים המפוטרים קשיים ומורכבויות רבות ביניהם פגיעה בתחושת הביטחון, ביכולת המיידית לכלכל את עצמם וקושי למצוא מקור פרנסה חדש.

מסיבה זאת קיימים חוקים אשר מטרתם לספק לעובד הגנה. אחד מחוקים אלו הוא חוק פיצויי פיטורים.

על פי חוק זה במקרים מסוימים על המעסיק לשלם לעובד שפוטר פיצויי פיטורים. גובה הפיצויים נקבע בהתבסס על מאפיינים שונים כגון השכר של העובד והוותק שלו.

אילו עובדים זכאים לפיצויים שכאלה, כיצד מחשבים אותם ואיך ניתן לוודא שקיבלתם את מלוא הפיצויים המגיעים לכם?

המשיכו לקרוא ותגלו את כל שעליכם לדעת.

 

מי זכאי לפיצויי פיטורים

על פי חוק, אם אתם מועסקים מעל שנה במקום עבודתכם המעסיק שפיטר אותכם מחויב לשלם לכם פיצויי פיטורים. פיצויים אלו יעזרו לכם להתאושש מהקושי הכלכלי שכרוך באובדן מקום עבודה. חשוב לדעת כי במקרים מסוימים גם מפוטרים שמועסקים קצת פחות משנה זכאים לפיצויי פיטורים וזאת בכדי למנוע מצב שהמעסיק יפטר עובד לפני שחלפה שנה מתחילת העסקתו בכדי להתחמק מלשלם פיצויים.

 

חישוב פיצויי פיטורים

על פי חוק פיצויי פיטורים, גובה הפיצויים להם עובד מפוטר זכאי שווה לגובה המשכורת שלו כפול מספר שנות הוותק שלו. כלומר עובד שעבד 10 שנים וקיבל משכורת על סך 10,000 ש"ח יהיה זכאי לקבל פיצוי בסכום של 100,000 ש"ח. עבור רוב העובדים החישוב יתבסס על המשכורת האחרונה שהעובד קיבל.

 

חישוב פיצויי פיטורים על סמך סעיף 14

עבור עובדים שחתומים על סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים החישוב של גובה הפיצוי נעשה באופן שונה. עבור אותם עובדים המעסיקים מפרישים כספים כל חודש לקופה כגון קרן פנסיה או ביטוח מנהלים. בתום תקופת העבודה הכספים שהופרשו יהוו את הפיצויים המגיעים לעובד. בדרך כלל הסכום שיופרש כל חודש יעמוד על 8.33% מגובה המשכורת וכך בתום שנה של עבודה יצבור העובד סכום השווה ערך למשכורת נוספת. כך למשל אם העובד הרוויח 10,000 וכל חודש הופרש לו סכום של833  שקלים בתום שנה הוא יצבור 10,000 שקלים.

ישנם מקרים בהם המעסיק יפריש כל חודש סכום חלקי של 6%. במקרים שכאלה, במידה והעובד פוטר המעסיק יידרש לבצע השלמת פיצויים בהתבסס על השכר האחרון של העובד. כלומר עובד שהרוויח 10,000 ש"ח ועבד במשך עשר שנים צבר בקופה 72,000 ש"ח (10*12*10,000*6%). נוסף לכך על המעסיק להשלים לו 28% מהמשכורת החודשית על כל שנת ותק, סך הכול 32,000 ש"ח.

אם אתם עומדים בפני פיטורים חשוב מאוד שתהיו מודעים לזכויות המגיעות לכם על פי חוק. אם אינכם בטוחים שקיבלתם את מלוא הפיצויים המגיעים לכם מומלץ לפנות ליעוץ משפטי אצל עורך דין עבודה. בעזרת ליווי של עורך דין מקצועי שכזה תוכלו לחסוך לעצמכם עוגמת נפש רבה ולחצים מיותרים.

 

קופת חיסכון

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
לחץ דם
תביעות
תאונות עבודה

כולנו רגילים לעבוד שעות נוספות ולמרות שהיינו מעדיפים לבלות את חיינו בחופשה אחת ארוכה, ברור לנו שהעבודה חשובה לנו. היא לא רק מאפשרת לנו לממן כל דבר שנעשה בחיים אלא

מילוי טפסים לביטוח חיים - אילוסטרציה
תביעות
איך מגישים תביעת ביטוח חיים ב3 שלבים פשוטים

אנחנו רוכשים ביטוחים שונים בציפייה לקבל את מלוא תגמולי הביטוח במקרים קטסטרופליים כמו מחלה, נכות או מוות. במקרה של תביעת ביטוח חיים מדובר בהליך מורכב, הן נפשית והן בירוקרטית, הדורש

ספר חוקים
תביעות
הגנה משפטית מפני תביעת לשון הרע

.נתבעים בעקבות הוצאת דיבה? אתם זכאים לקבל הגנה משפטית.כיצד? להלן הפרטים תביעות לשון הרע – זינוק במספר הגשת התביעות בשנים האחרונות חל זינוק של עשרות אחוזים בהגשת תביעות לשון הרע,